Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Výživa IW

Výživa šteňaťa - donesieme si domov šteniatko a čím ho kŕmiť - po správnosti si túto otázku musíme dať skôr, ako si šteniatko donesieme domov. Najlepšie je samozrejme sa poradiť s chovateľom, že čim ho kŕmil on a v takom krmive by sme mali pokračovať. Ak však z nejakého dôvodu chceme prejsť na iné krmivo, najlepšie by bolo postupne prejsť na nový druh krmiva, aby sme sa vyhli zažívacím problémom pri prudkej zmene.

Máme možnosť kŕmiť buď klasickou varenou stravou, pripravovanou doma, kde musíme používať kvalitné mäso a rôzne prílohy. Je ale potrebné sa rozhodnúť pre jeden spôsob kŕmenia nekombinovať oba dohromady, nie je to pre psa vhodné, aj keď si človek možno povie, že aby mal zmenu. Práve tá zmena psovi neprospieva, pes je monožravec a keď si zvykne na jeden typ stravy, nie je dobré ju meniť, lebo sa tým naruší trávenie. Určite sa dá šteniatko úspešne vykŕmiť aj klasickou varenou stravou, ale pomerne zložito, lebo zostaviť správne zloženú dávku pre šteniatko vlkodava je hotová veda, aby nemal niečoho nadbytok, niečoho zase málo, aby všetky minerály a prvky boli v správnom pomere a aby množstvo dennej dávky bolo aj primerané čo do objemu. S týmto všetkým si lámu múdre hlavy vo všelijakých firmách na výrobu krmív a preto je asi najvýhodnejšie to nechať na nich a kŕmiť šteniatko takto pripravovanou stravou. Pozor ale, treba si vybrať krmivo kvalitnej značky špeciálne určené pre rast šteniat veľkých plemien.

Kŕmenie granulami je výhodné aj pre majiteľa, príprava vám zaberie ďaleko menej času aako varenie a môžete sa o to viac venovať svojmu novému prírastku. Je to výhodné aj z hľadiska skladovania, vrece s granulami postavíte vlastne hoci kde a nemusíte mať veľký mraziak, v ktorom by ste skladovali mäso. A v konečnom dôsledku, aj keď sa vám to možno na prvý pohľad vôbec nebude zdať, je to aj lacnejšie, ak nemáte možnosť zháňať lacnú svalovinu, lebo rozhodne zbytkami z výsekov (kuracie hlavy, vnútornosti) ho kvalitne nenakŕmite.

A keď už sme sa rozhodli pre granule, máme určite ďalšiu otázku, ktoré? Jeden vám povie "tieto" druhý zase "tamtie", no koľko majiteľov, toľko názorov. Hlavne to musí byť, ako som už spomínala, krmivo špeciálne určené pre rast šteniat veľkých plemien. Na konkrétnej značke až tak nezáleží, ale rozhodne by to mala byť niektorá z tých v "prvej lige". Nedajte sa zmiasť ani cenami, ono nie vždy na prvý pohľad lacné krmivo je lacné aj na druhý pohľad. Záleží veľmi na dávkovaní krmiva, kým menej kvalitného musíte dať kilo, tak kvalitnejšieho aj keď o niečo drahšieho vám stačí dávať polovicu. Rozhodne menšie dávkovanie je výhodné hlavne pre psov, ktorí zle prijímajú potravu, pre šteniatka, ktoré ešte nemajú taký objemný žalúdok, aby prijali veľké množstvo. Pri výbere prihliadnite na to, ako vášmu psíkovi chutia, a ešte jedna pomôcka pre zistenie, či granule sú kvalitné. Ak pes zo psa vyjde "viac" ako ste do neho dali, výkaly sú riedke a bledé, nebudú granule moc kvalitné. Ak je však trus tmavý, tvarovaný, tuhý a je v pomere k prijatej potrave málo, zvolili ste vhodné granule.

Granule je pre vlkodava vhodné skrmovať v namočenej  forme. Teda zalejeme granule primeraným množstvom teplej vody, nie horúcej, a necháme postáť, aby sa nasiakli celé vodou ale pritom neboli rozmočené na kašu, mali by ostať sypké. Je to dôležité ako jedna z prevencií proti torzii žalúdka (syndróm dilatácie žalúdka). Ďalším opatrením v spojitosti s týmto problémom by malo byť rozdelenie dennej kŕmnej dávky aj v dospelosti na dve (kŕmiť ráno a večer), umiestniť misky s krmivom a vodou do výšky hrudníka psa, a psovi po nakŕmení obmedziť pohyb, nechodiť po schodoch, neprevaľovať sa cez chrbát, neskákať, nenaháňať sa.

Keďže ako som spomínala, čo majiteľ, to názor na kŕmenie, budem rada, keď sa o ne podelíte aj s ostatnými.
TOPlist
aktualizované: 24.08.2015 07:24:04